ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3582046
*
nr 358 2046
Spegel
Upsala-Ekeby, 32x32 (nagg)
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 25 april 2005
kl 16:00:00
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nagg spegel speglar upsala-ekeby
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Spegel
nr 358 2046
Spegel
Upsala-Ekeby, 32x32 (nagg)
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 25 april 2005 |
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nagg spegel speglar upsala-ekeby
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02